Evin her köşesi için modern, retro yada minimalist tasarım örnekleri ve fikirleri için doğru adrestesiniz. Salon, mutfak, banyo, yatak odası, çocuk odası, yemek odası dekorasyonu çeşitleri için püf noktalar ve örnekleri…

Siz tarzınızı belirleyin modern, retro yada minimalist biz de örneklerle size yardımcı olalım. Unutulmaması gereken en önemli unsur tabii ki seçilen tarza göre evin tamamını dizayn etmek gerekiyor. Tabii ki sizde evinizde harikalar yaratmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu yazımızda birbirinden şık ve güncel ev dekorasyon fikirlerine ve ufkunuzu açacak birbirinden şık örneklere yer verdik. Tabii öncelikle tarzınızı belirlemeniz için tasarımlar hakkında kısa ve öz bilgilere yer verdik.

Modern ev dekorasyonu tarzı hakkında

Tarzınızı belirlemek için aşağıda vereceğimiz modern ev dekorasyonu özelliklerini inceleyiniz ve size uygunluğunu test ediniz.

 • Ülkemizde Amerikan Mutfak olarak bilinen oturma odası, yemek odası ve mutfağın bir arada olduğu bir kat planı. Genelde dublex, triblex ve Amerikan tarzı evlerde karşılaşırsınız.
 • Basit, sade ve fonksiyonel eşyalarla odayı tıklım tıklım doldurmamak
 • Dairesel yapılar yerine yatay ve dikey çizgilerin vurgulandığı hatlar
 • Toprak tonlarındaki renk paleti daha mat renkler diyebiliriz veya nötr renkler
 • Köşeli, modern mobilyalar
 • Doğal ışık ve en aza indirgenmiş mobilya kullanımı
 • Daha doğal görünmeleri adına boyanmamış ahşap, deri, metal
 • Çelik krom gibi parlak metallerden oluşan dolaplar, korkuluklar veya kitaplıklar
 • Modern sanat eserleri, tablolar
 • Gömme dolaplar gibi gizli depo alanları

Bu saydığımız özellikler hoşunuza gidiyorsa modern ev dekorasyonu sizin tarzınız diyebiliriz.

Retro ev dekorasyonu tarzı hakkında

 • Mat ve pastel renklerin kullanıldığı cıvıl cıvıl odalar, mutfak dolapları
 • Masa üzerinde eski tarz örtüler
 • Altın veya gümüş renklerinin kullanıldığı eşyalar
 • Daha oval ve dairesel temalara sahip oturma grubu, sandalyeler
 • Daha çok 80’ler diye tabir ettiğimiz evlerdeki ışık ve şıklık
 • Daha sofistike ve tarihi eserler, tablolar veya biblolar
 • Gizlenmiş dolaplar yerine ortada gösterişli ceviz gibi desenli parlatılmış masif ağaçların kullanıldığı büyük vitrinler
 • Ahşap oymalardan oluşan yatak başlıkları, korkuluklar
 • El yapımı masalar, dantelli örgülü örtüler

Bu özelliklerden hoşlanmışsanız retro ev dekorasyonu sizin tarzınızdır.

Minimalist ev dekorasyonu tarzı hakkında

 • Gün ışığı aydınlatma
 • Daha çok beyaz, gri ve siyah gibi renk tonları ile göz yormayan paleti seviyorsanız
 • Geometrik şekillerden oluşan masalar, fayanslar
 • En aza indirgenmiş mobilyalar ve daha doğal ışık
 • Göze batmayacak kadar daha az kullanılmış modern tasarımda biblo, süs eşyası
 • Daha çok yeşil barındıran odalar

Minimalist yaklaşımı sadeliğin uç noktası olarak tanımlamak mümkün aslında. Sade, göz yormayan ama şık bir tasarım seviyorsanız minimalist ev dekorasyonu tam sizlik.

Modern salon dekorasyonu

Sade, ferah ve düzenli bir görünüme sahip olması yanı sıra yatay ve dikey çizgileri koruyan bir tasarım olmalıdır.

Örnektede görüldüğü üzere sade bir salon tasarımı. Modern şık bir görünüme sahip daha geometrik tasarımlarda sehpalar yanı sıra geometrik bir tasarıma sahip köşem oturma grubu ve özelliklerde bahsettiğimiz gibi dikey çizgilere sahip göz yormayan bir halı ve laminant döşemesi.

Bu örneğimizde ise gri tonların yoğun kullanıldığı ama daha çok doğal ışık alması adına boy camların kullanıldığı salon dekorasyonu örneği görülmekte. Sade bir tasarım aynı zamanda dikey ve yatay çizgilere sahip mobilyalara sahip bir tasarım. Tv ünitesi ile salonun rengine ve çizgilerine uygun zıt bir renk seçimi ile şık bir salon tasarımı olmuş.

Biraz sadelikten uzak duran modern bir tasarım. Beyaz modern ev dekorasyonuna örnek olarak gösterebiliriz. Yine dikey, yatay çizgilere sahip moderne mobilya yanı sıra modern tablolarla salona farklı bir renk katmış

Retro Salon dekorasyonu

Sade, dairesel geometrik şekillere sahip mobilyalar, masif ağacın yoğun kullanıldığı 80’leri anımsatan şık bir tasarımın yanı sıra antika süs eşyaları ve eski tarz çerçevelere sahip retro (vintage) salon dekorasyonu örneği... Görüldüğü üzere çok renkli desenlere sahip yastıklar abajur gibi…

Retro salon dekorasyonuna verilebilecek en şık ve en beğendiğim tasarım. Fazla abartılmamış kısmi modern tasarımlara da yer verilen yine eliptik şekillere ve pastel renklere ve masif ağaç tasarımlarına sahip mobilyalara sahip çok şık bir dizayn…

Yine şık ve sade bir retro tasarıma sahip salon dekorasyonu örneği.

Minimalist salon dekorasyonu

Daha sade daha çok geometrik desene sahip mobilyalar, biblolar, duvar döşemesi ve kitaplığa sahip, modern ve retro karışım gibi görünse de en sade tasarımlardan biridir.

Bu örnekten de anlaşılacağı üzere gözü yormayan, insana dinginlik ve huzur veren şık bir minimalist salon dekorasyonu.

Çok sade minimalist salon dekorasyonu örneği. Beyaz şık duvar görünümlü bir duvar kağıdı, basit ama şık bir köşem takımı yanı sıra modern bir orta sehpa ile şık bir minimalist salon dekorasyonu oluşturulmuş. Minimalist tasarımdaki en önemli özellik sade oluşuna ve gözü yormayan dekorasyonuna sahip en güzel örneklerden bir tanesi diyebiliriz.

Modern mutfak dekorasyonu

Daha parlak ve doğal ışığa sahip modern mutfak dekorasyonuna gösterilebilecek şık bir örnek. Örneğimizde görüldüğü üzere gizli, göz yormayan, kulpsuz ve metalik renklere sahip, akrilik mutfak dolabı tasarımı , geometrik şekillere sahip şık sandalyelerle sade ve modern bir mutfak tasarımı.

Bu örnekte modern dekorasyonunu en iyi anlatan görsellerden biri olarak değerlendirebiliriz. Geniş açılı çekilmiş bu fotoğrafta gizli dolaplar daha net görülmektedir. İçinde ne olduğu görünmemektedir. Şık ve sade bu mutfak örneğimizde modern biblolara yer verilmiş. Yerlerde halı olmayışı ve parlak mermer görüntüsü ile modern tasarımı daha çok yansıtmaktadır. Daha çok yatay ve dikey çizgilere ev sahipliği yapan bir görsel olduğu için modern mutfak dekorasyonu için oldukça kaliteli bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Retro mutfak dekorasyonu

Avizeden mutfak dolaplarına, pastel renklerden süs eşyalarına %100 retro mutfak dekorasyonu tasarımı örneği olmuş bir görsel. Modern tasarım ile kıyaslandığında mutfak ürünlerini gözler önüne seren camlı mutfak dolapları, kapılar ve diğerleri… Anlatması bile oldukça eğlenceli bir tasarım. Pastel yeşil renge boyanmış duvar mutfağa ayrı bir güzellik katmış. Ayrıca oyma dolap kapakları ve masif ağaç görünümlü tezgahı ile mükemmel bir dizayn.

Yine tarihi eser görünümlü çok şık bir buzdolabı, 80’lerin meşhur karo yer döşemesi, metalik eski tip şık bir masa, pastel renklerden oluşan şık bir retro mutfak dekorasyonu örneği…

Minimalist mutfak dekorasyonu

Çok sade göz yormayan beyaz minimalist mutfak dekorasyonu. Bütün geometrik şekilleri içinde barındıran şık bir tasarım.

Bu örnekte de yine minimalist bir yaklaşıma sahip mutfak dekorasyonu örneği…

Modern banyo tasarımı

Keskin çizgiler, canlı renkler ve modern tasarıma sahip banyo dolabı ile modern banyo dekorasyonu için ideal bir örnek diyebiliriz. Büyük boy çerçevesiz ve yine keskin çizgilere sahip ayna ile güzel bir tasarım olmuş. Tabii ki modern tasarımın vazgeçilmezi modern kullanışlı yapılarla da bir bütün olmuş.

Retro banyo dekorasyonu

Kullanılan aydınlatma aparatları ile olsun desenli dekor fayansları ile olsun harika retro banyo dekorasyonu…

Minimalist banyo dekorasyonu

Şık sade ve %100 minimalist banyo dekorasyonu örneği….