Dekorasyon denildiğinde akla genellikle mobilyalar, halılar, perdeler, aksesuarlar, ışıklandırmalar geliyor. Ancak dekorasyon çok geniş kapsamlı bakılması gereken bir unsurdur. Öyle ki mekanda dokunulabilecek her yer dekorasyonun bir parçası olmak durumunda kalır. Duvar renginin bunlardan bir tanesi olduğu herkes tarafından bilinir. Ancak dekorasyonda renkli tavanlar da bütünlüğün bir parçası oluyor.

RENKLİ TAVAN UYGULAMALARI

Genel olarak tavanların renksiz bırakılması tercih edilir ya da tavanı renklendirmek pek akla gelmez. Aslında uygun tonlar ile renklendirilmiş bir tavan dekorasyonu tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Diğer dekor ürünler ile uyumlu bir renk yakalamak her zaman kolay olmasa da açık renklerin kullanılması daha çok tavsiye edilir. Ancak ışıklandırılmış renkli tavanlarda koyu renklerin kullanılması da mümkündür.

IŞIKLANDIRILMIŞ HAZIR TAVANLAR

Artık hazır olarak da satılan bu renkli tavanlar lamba desteği ile ışıklandırılıp kullanılabiliyor. Tercihe bağlı geometrik şekiller, yıldızlar, ya da sadece renkler ile bezenmiş tavanlar oldukça fazla ilgi gördü. Mat renklerin tercih edildiği mekanlarda sarı renk ışıklandırılmış tavanlar sıkça kullanılıyor. Muayenehanelerde de ışıklandırma önemli olduğu için genellikle beyaz renkler tercih ediliyor. Eğlence mekanları ise tercihlerini genellikle koyu renklerden yana kullanıyor.

ÇOCUK ODALARI İÇİN RENKLİ TAVANLAR

Çocuk odalarının dekoru da en az diğer odalar kadar önemlidir. Çocuğun içinde mutu olmasına ve rahat hareket edebilmesine dikkat edilir. Renkli tavan uygulamaları artık çocuk odaları için de tercih ediliyor. Kelebek, kuş, çiçek, sevilen bir masal ya da çizgi film kahramanı ışıklandırmalı tavanlar en çok kullanılanlar arasında. Işıklandırma olmayan odalara ise tavanın bir bölümü duvar ile aynı renge boyanarak farklı bir açı verilebiliyor. Aynı zamanda cam koloniler ile desteklenen tavanlara gerçek görsel objeler yerleştirilebiliyor.