Teraslı ev için havuz akvaryum modelleri hakkında onlarca youtube videosu bulunmaktadır aslında. Fakat videolardaki tasarımlar genelde bahçelere uygulandığı için neredeyse hiç akla gelmeyen bir yöntemdir. Özellikle büyük terasları olan evler yada büyük balkonu olan evler için düşünülebilir harika dekorasyonlardır. Havuzun büyüklüğü çokta önemli değildir. Tek önemli olan nokta yaz kış havuzda devir daim motoru çalıştırmak gerekmektedir. Hem suyun kışın donmasını engelleyecek hem de balıkların canlı kalmasını sağlayacaklardır.

Dış havuzlar için en güzel balık türleri de ying-yang balıkları olarak da bilinen koi balıklarıdır. Koi’ler hem soğuk havaya dayanıklı bir balık türüdür hem de küçük japon balıklarına benzerler. Tabii sazan ailesinden olan bu balık türü bulunduğu ortama göre büyüyen türler olduğu da unutulmamalıdır. Yani havuz büyüklüğü koi’ler için önemlidir. Kullanılacak balık türünden de bahsettikten sonra ne tarz tasarımlar yapılabileceği konusunda videoları paylaşayım.

Boyut olarak biraz küçük görünse de siz kendi boyutlarınıza göre tasarlayabileceğiniz bir tasarımla başlayalım. Strafor köpük ile yapılan ve yapımı oldukça basit olan bu akvaryum tam balkon ve teraslar için uygundur.

Yine strafor ve çimento kullanılarak yapılan bir sonraki tasarım da oldukça hoş bir görünüme sahip güzel bir akvaryum tasarımıdır.

Daha büyük alanlar için uygun olan bu tasarım ise benim en çok hoşuma giden tam profesyonel bir koi havuzu…

Daha hoş bir tasarım fakat oldukça profesyonel bir çalışma gerektiren yeni tasarımı da gösterelim tam anlamı ile bir şaheser…

Bu tarz ve benzer tasarımlar ile evinizin terasında yada balkonunuzda koi türü balıklar yetiştirme şansına sahipsiniz. Youtube adresinde daha güzel tasarımlara da ulaşabilirsiniz. Bunun için anahtar kelimeler; garden aquarium, garden waterfall aquarium, bahçe akvaryumu yapımı, akvaryum yapımı gibi anahtar kelimelerle ulaşabilmeniz mümkün.