İnsanların zamanlarının çoğunu geçirdikleri ve yaşam alanı olarak değerlendirilen ev ortamlarının ferah, aydınlık ve iç açıcı olması oldukça önemlidir. Özellikle duvarlar bu anlamda önemli bir yer işgal eder. Eve girildiğinde ilk göze çarpan duvarlar olduğu için, duvar dekorasyonuna özen gösterilmelidir. Ama mutlaka bu dekorasyon da kendi zevkiniz ön planda olmalıdır. Artık klasik evler tarihe karıştı denebilir, insanlar yeni evlere duvar dekorasyonu yaparak evlerini kendi cennetleri hailine getiriyorlar diyebiliriz.

Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır

Yaşam alanlarını değiştirmek ya da göze daha hoş gelmesini isteyenlerin yaptıkları en büyük hatalardan birisi duvar dekorasyonu esnasında her boşluğu bir aksesuar ile doldurmak istemeleri oluyor. Sadelikten uzak olduğu gibi gözü çok yoran böyle bir tasarım sonradan sizin de, gelen misafirlerinizin de aslında hiç hoşuna gitmeyecektir.

Öncelikle net bir fikir sahibi olmak gerekir. Sade mi yoksa biraz daha canlı mı olması size hitap eder, buna karar verdikten sonra duvarınızda ne kullanmak istediğiniz belirleyin. Gurup şeklinde asılan parçalar duvarda odak noktaya dikkat çeker. Ancak duvarın dört bir tarafına değişik şeyler ile kombine ederseniz dikkat dağılmasına neden olur. Eğer çağdaş bir görünüm istiyorsanız duvarınızda renkli boya tercih edebilirsiniz. Bu renkli boyalar ile kendi tarzınızı yansıtmak adına bir iki cümle duvara yazılar yazabilirsiniz.

Duvarda Dekorasyon İçin Hangi Malzemeler Kullanılabilir

Resim ya da fotoğraf çerçeveleri, duvar kağıtları, saatler, perdeler, aynalar hatta boya ile yapacağınız resimler ve daha birçok alternatif ile yeni evlere duvar dekorasyonu oluşturulabiliyor. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta duvarda boşluk kalmayacak şekilde yoğunluk olması değil az ve daha estetik göze hoş gelen öğeler kullanarak duvarı dekore etmektir.

Bazı binalarda duvarlar yüksek ve geniş olabiliyor bu durumda el işi eski halılar ve kilimler ile dekore edildiğinde eski ve geleneksel bir tarz gibi görünse de aslında yeni evlere duvar dekorasyonu olarak oldukça modern bir tarz yaratıyor denebilir.